Bir Mucize ALOE VERA

Ana Sayfa » Bitkiler ve Şifaları » Bir Mucize ALOE VERA
Bir Mucize ALOE VERA

Eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan bir bitki çeşididir. Zambakgiller ailesine aittir ve 400’’ün üzerinde çeşidi vardır. Halk arasında bilinen popüler bir bitkidir. Türkiye’de özellikle 90’lı yıllarda popüler olmaya başlamıştır. İnsan sağlığına en faydalı bitkilerden biridir ve bu yönüyle özellikle kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılır. Aloe Vera destekli onlarca ürün üretilmektedir. Bu amaçla kullanılan diğer bitkilere göre biraz daha pahalıdır. Üzerinde birçok araştırma yapılmıştır ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Elbette bir rahatsızlığı doğrudan giderici değil rahatsızlığın giderilmesine destek sağlayıcı bir etkisi vardır. Daha detaylı bilgileri ve faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Kolesterol: Damar tıkanıklıklarına karşı faydası olduğundan kolesterol seviyesinin düşürülmesinde kullanılan bitkiler arasındadır. Yüksek kolesterolü düşürme konusunda oldukça etkilidir. Kolesterolun normal değerde kalması için de kullanılır. Bu amaç için çiçeğinden yapılan çayının içilmesi gerekir.

 

Kalp Ve Damar Sağlığı: Aloe veradan yapılacak kür uygulaması kalp ve damar sağlığı için faydalıdır. Kan akışını hızlandırıcı etkisi olduğu için damarda oluşacak tıkanıklıklara karşı olumlu etkisi vardır. Kan akışını hızlandırdığı için dolaylı olarak kandaki oksijenin bedenin tüm bölgesine ulaştırılmasına da yardım etmiş olur.

 

Alerjiler: Bu bitki en çok cilt sorunlarına karşı kullanılır ve bu konuda bulunmaz bir kaynaktır denebilir. Bu bitkinin özünde üretilen sabunlar ve jeller elerjilere karşı özellikle faydalıdır. Ciltte oluşan küçük alerjilere karşı kullanıldığı gibi ciltteki tahriş ve enfeksiyonlar için de çekinmeden kullanılabilir.

 

Akneler: Bu bitkiden yapılan sabunlar aknelerin giderilmesinde kullanılabilir. Ancak içimnde hiç katkı kullanılmamış aloe vera sabunu kullanılmalıdır. Güneş yanıkları için de bu sabundan faydalanmak mümkündür. Oluşmuş yanıkların enfeksiyona dönüşmesini önler ve cildin nemli yapısını korur.

 

Tümörler: Yapılan araştırmalar tümör oluşumunu belli ölçüde engellediğini ortaya koymuştur. Çayının içilmesi bu konuda yardımcı olacaktır. Düzenli olarak içilmesi gerektiğini bazı uzmanlar dile getirmektedir.

 

Cilt Sağlığı: Bu bitkinin en fazla kullanıldığı alan cilt problemleridir. Gerek oluşan sorunları gidermek için gerekse cildin var olan sağlıklı yapısını sürdürmek için kullanılır. Ciltte dolaşan serbest radikallere engel olmak için kullanılabilir. Cilt hücrelerini güçlendiren ve yenilenmesini hızlandıran bir etkisi vardır. Bu amaçla üretilen yağı veya sabunu düzenli olarak kullanılmalıdır.

 

Sindirim Sistemi: Her gün düzenli şekilde aloe vera çayı içilirse sindirim hareketine faydalı etkisi vardır. Anemi (kansızlık), hemoroit, mide ve böbrek sorunlarına karşı olumlu etkisi vardır.

 

Diğer Faydaları

 

Radyasyondan kaynaklı olumsuz etkileri azaltır

 

Çayı içilirse vücuda faydalı vitamin ve mineral alınmış olur

 

Spreyinden mikrop kırıcı olarak faydalanmak mümkündür

 

Diyabete (şeker) karşı yararlı etkisi vardır

 

Jeli sinek ve böcek ısırmalarına karşı kullanılır

 

Jeli veya kremi donma vakalarından kaynaklanan dokudaki hasarların giderilmesine karşı faydalıdır

 

Jeli sivilce oluşmasını engeller ve oluşan sivilcelerin giderilmesinde kullanılır

 

Sedef hastalığının olumsuz etkilerini azaltıcı etkisi vardır

 

Egzama ve mantarlar oluşumlarına karşı mutlaka kullanılmalıdır

 

Bağırsakta meydana gelmiş enfeksiyon ve şişkinliğine karşı aloe vera suyu içilmesi çok faydalı olacaktır

 

Kaynatılarak elde edilen suyu içilecek olursa astım rahatsızlığının etkisi hafifleyecektir

 

Suyu pamuk yardımı ile göz çevresine sürülürse oluşan iltihaplanmaları gidermede etkilidir

 

Suyu elma yedikten sonra içilirse müshil vazifesi gördüğü anlaşılacaktır

 

Yağı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır ve saç dipleri ile saç uçlarına sürülürse saçlara ve saç derisine faydası 3 – 4 uygulama sonrasında görülecektir, kepek sorunu ortadan kalkacaktır

 

Bebeklerin hassas bir cilt yapıları olduğundan uzmanlar sadece bu bitkinin sabununu önermektedirler

 

Yan Etkileri

 

Uzun süreli kullanılması halinde kanlı idrar oluşabilir, tansiyon düşüklüğüne yol açabilir, kilo kaybı, ishal ve böbrek problemleri oluşturabilir

 

Hamilelik sürecinde ağız yoluyla kesinlikle alınmamalıdır ve bu konuda uzmanlar uyarılarını yapmaktadır

 

12 yaşından küçük çocuklara ağız yoluyla verilmemelidir çünkü ishal ve karın ağrıları oluşacaktır

 

Herhangi bir sorundan dolayı ameliyat olmak durumu söz konusu ise en az iki hafta önceden tüm aloe vera ürünlerinin kullanımı sonlandırılmalıdır

 

Tüm bitkilerde olduğu gibi aloe veranın da gereğinden fazla ve bilinçsiz bir şekilde kullanılması sakıncalar meydana getirbilecektir. Yüksek oranda ve aşırı süreli kullanmanın ciltte ve organlarda hasara sebep olacağı bilinmelidir. Bu türden problemlerin oluşmaması için kullanırken dikkatli olunmalıdır. Ancak bu sayede bu bitkinin faydaları ortaya çıkacaktır. Özellikle hassas yapılı cilde sahip olduklarından bebeklere kesinlikle ağız yolu ile verilmemeli sadece sabunundan faydalanılmalıdır. Bedende aşka bir hastalık durumu var ise herhangi bir aloe vera ürünü kullanmadan önce yaşanan hastalığın uzmanı olan bir doktora mutlaka danışılarak kullanmaya başlamak gerekir.

 

Hiçbir bitkinin özellikle de ağır hastalıkları doğrudan iyileştirici bir etkiye sahip olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu tarz ürünler sadece iyileşmeye yardımcı olucu ve destek vericidirler ve gereğinden fazla kullanılması yarardan çok zarer verici olabilirler. Kulaktan dolma ve başkalarının tavsiyesi ile asla ne bitkisel ne de kimyasal ürünler kullanılmamalı ve başkalarına da tavsiye edilmemelidir.

 

Kaynak: Tabiat Eczanesi Kitabı

Bir Mucize ALOE VERA - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Şerbetci Otu

Şerbetci Otu 02 Kasım 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Misk Nelere İyi Gelir ? Oğul Otu ve Faydaları Eşek Hıyarı Bitkisi Kuyruk Yağı ve Faydaları Horoz İbiği Ve Faydaları Tüp Bebek Tedavisinin Ciddi Riskleri Var Mıdır

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

© 2017 Tabiateczanesi.net

- Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi:
Önceki yazıyı okuyun:
Şalgam (turp) ve Faydaları

ŞALGAM (SEMEN RAFAE) İÇİNDEKİLER: *A,B, C vitaminleri *Yağ YAN TESİRİ: Gaz yapıcıdır. TELAFİSİ: Nane ve soğan ile yenirse gaz yapmaz....

Kapat