Sarımsağın Hiç Bilinmeyen Faydaları

Ana Sayfa » Bitkiler ve Şifaları » Sarımsağın Hiç Bilinmeyen Faydaları
Sarımsağın Hiç Bilinmeyen Faydaları

SARI YASEMİN
(GELSEMİUM SEMPERVİR
İÇİNDEKİLER: »Reçine »Uçan yağ »Acı madde »Gelsem i ııe »Gelseminidin

Her kim sarımsak yerse kokusu gidinceye kadar bize ve meclisimize yaklaşmasın. (Hadis-i Şerif)

İÇİNDEKİLER: • Allin • Allicin (uçucu yağ) • Alli-nase • A, Bl, B2, C Vitaminleri • Mg, Fe, Zn, Mn, B, Cu, Ca, Mo,Co maden tuzları • Karbondihratlar • Hormon etkileyici maddeler • Flavonoidler • Yapışkan sülfldler • Albümin • İodin • Şekerler • Antibiyotik madde garlisin

YAN TESİRİ: Normal kullanımda herhangi bir yan tesiri yoktur. Günde 3-5 dişten fazla yenilmesi uygun değildir. Çok yenildiği taktirde bazı kişilerde zehir etkisi yapmakta mide, karın ağrısı ve mide bulantısı yapmaktadır. Kokusundan dolayı yutulan sarımsak mideyi tahriş edip ülsere sebebiyet verebilir. Süt emziren kadın çok az yiyebilir. Çünkü bebekte karın ağrısı yapabilir. En malum zararı kokusu.karın ağrısı yapabilir. En malum zararı kokusu.
TELAFİSİ: Sarımsak kokusu yüzyıllardır şikayet edilen bir durumdur. Çözüm de bulunamamıştır. Kokuya sebeb olan kükürtlü allicin maddesidir. Bu kükürt bileşimleri ancak vücuttan solunum, ter sidik ve dışkı ile çıkar. Maydanoz, karanfil, sarımsaktan sonra soğan yemek, çiğ nohut yemek ağızı komple misvakla fırçalamak, elma yemek kokusunu gidermede etkili olabilir. Karın ağrısı ve zehirlenmeye karşı çok aşırı yememek lazımdır. Aç iken yutmamak gerekir. Midede yanma yapacak olursa cacık içinde yenmelidir. Dolunay’da dikilen sarımsak az koku yapar.
ŞİFASI:
1) Damar sertliği= Damarları genişletir, kanı temizler,
2) Kalp hastalığı^ Sarımsak iyice ezilip limonla beraber içilir
3) Sarımsak stafilokokus dureus ve Brucella abortus denen mikropları öldürür. Brucella özellikle keçiden geçer, kaynatılmadan sütten yapılan peynirle geçer. İnsanı halsiz ve dermansız bırakır.
4) Sarımsak, candida albicans gibi mantarlan öldürür. Ezilerek sirkeye karıştırılan sarımsak, mantarlı yerlere sürülürse faydalıdır.
5) Allicin (C6H10OS2) kuvvetli bir mikrop öldürücüdür. Sarımsak ezilerek sirke karışımı veya sade olarak ekzama, uyuz gibi hastalıklara sürülürse şifa verir.
6) Sarımsak ve soğanın pişirilerek daha faydalı olacağı belirtilmekle beraber birçok aktif maddenin yok olacağı da bir gerçektir. Pişirilerek ve de çiğ yenen sarımsak tansiyonu düşürür.sak tansiyonu düşürür.
7) Sarımsak yenmesi menenjite iyi gelir.
8) Sarımsak virüslerin çoğalmasını engeller
9) Sarımsak yemek romatizma ağrılarını geçirir, romatizmanın kökünü kazır. Ayrıca sarımsak % 60 ezilir soğan % 20 ezilir bu karışıma karabiber karıştırılıp limon sıkılıp biraz zeytinyağı ilave edilir. Bu eklem romatizması ve romatizmal şişliği olan bölgeye bağlanır 1-2 gün hiç çıkarılmaz yalnız günde 2 kere kontrol edilir. Sarısu kabarcığında toplanan sarı su, temizliğe dikkat edilerek patlatılıp çıkartılır.
10) Anjin (Boğaz iltihabı), sarımsak ezilip sütle içilir. Ayrıca sarımsak ezilip sirke ile gargara yapılır, içilir.
11) İdrar söktürücü, sarımsak ezilip bal şerbetiyle içilir.
12) Bağırsak parazitleri, sarımsak ezilir, pelin otu ve papatya, civan perçemi karışımından yapılan çaya atılıp aç iken içilir 1-2 saat hiçbirşey yenmez ardından müshil sinameki çayı alınır. İshal olduktan 1 saat sonra yemek yenilir.
13) Güneş çarpması^ Asırlardır sarımsak güneş çarpmasına karşı kullanılır. Gerek yemek olarak gerekse cacıkta yenen sarımsak güneş çarpmasına faydalıdır.
14) Balgam söktürücü= Sarımsak ezilip balla macun yapılıp yenirse balgam söktürür.
15) Sarılık= Balla yapılan sarımsak macunu kanı temizler, karaciğeri düzene sokar, sarılığı tedavi eder.
16) Kulak ağrısı ve iltihabı sarımsak ezilip zeytinyağıyla karıştırılır 2-3 gün bekletilen sarımsaklı zeytinyağı süzülüp kulağa damlatılırsa kulak ağrısına iltihaba şifa verir.

17) Nasır ve Siğil- Sarımsak ezilip az zeytinyağı karıştırılıp nasırlı veya si-ğilli yere bağlanır, 2-3 gün sonra sıcak suda bekletilir.17) Nasır ve Siğil- Sarımsak ezilip az zeytinyağı karıştırılıp nasırlı veya si-ğilli yere bağlanır, 2-3 gün sonra sıcak suda bekletilir.
18) İyileşmeyen yaralan Sarımsak ezilir zeytinyağı ve balla krem yapılıp iyileşmeyen yara ve çıbanlara sürülürse kısa sürede iyileştirir.19) Göz rahatsızlıklara Sarımsakta A vitamini bulun-duğundan gece körlüğüne faydalıdır. Kalp ve gözardı kaslarına giden kılcal damarlardaki kan dolaşımını güçlendirdiğinden gözün görme gücünü arttırır.
20) Kanser= Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sarımsak yenen ülkelerde kanser hastalığına daha az rastlandığı gözlenmiştir.sarımsak yenen ülkelerde kanser hastalığına daha az rastlandığı gözlenmiştir.
21) Şeker hastalığı= Sarımsağın bileşimindeki cystein, inulin ve benzeri bileşimler nedeniyle sarımsak hem kanı temizler hem şekeri düşürür.
22) Kabızlık gidericidir= Sarımsak ezilir ılık suyla yada ılık bal şerbetiyle içilirse kabızlığı giderir.
23) Vücuda direnç ve kuvvet verir= Mısır’da piramitlerin yapımı esnasında, kölelere, soğan, sarımsak ve turp yedirildiği rivayet edilmektedir.
24) Kepek= Sarımsak dövülüp zeytinyağında bir hafta bekletilir bu yağla saç dipleri ovulup 2-3 saat beklenir ılık suyla iyi zeytinyağlı sabunla yıkanırsa saçlar kuvvetlenir. Saç derisindeki bakteriler mikroplar ölür, deriyi besler kepek önlenir.
25) Saçkıran= Sarımsak ezilir kına, bal ve zeytinyağıy-la merhem yapılıp saçkıranlı yer ovuşturulur günde 2 kere tekrar edilip tedavi 10 gün sürer.
26) Sarımsak içeceği= Sarımsak güzel soyulup yıkanır sonra ezilip, limon suyuna katılıp 10 gün serin yerde bekletilir, kekik ilave edilir. Bu suya sirke ve bal ilave edilebilir. Süzülüp kalp damar serdiği, tansiyon kafadaki uğultuyu bertaraf eder, bazı Batılı kitaplarda limon yerine alkol tarifi vardır. Bu hem haram, hem alkolde şifa yoktur.
27) Astım, verem, sarımsak yemek akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
28) Kolesterol= Kalp sektesinin nedeni olan bu maddenin bağırsaklardan atılmasını sağlar.
29) Sinirleri teskin eder= Sarımsak yemeyi alışkanlık haline getirenler daha az kızar, sinirleri gevşer.haline getirenler daha az kızar, sinirleri gevşer.
30) Allerji= Sarımsak allerjilere karşı vücudun direncini korur.
31) Kan pıhtılaşması, sarımsakın ihtiva ettiği yağlar kana karışınca kan sulanır, pıhtılaşması önlenir.
32) İhtiyarlık^ Sarımsak yiyen ülkelerde insanlar 120 yaşına kadar yaşamaktadır, geç ihtiyarlamaktadırlar.
TAVSİYE= Sarımsak, ilk çağlardan beri insanoğlunun kullandığı hem gıda, hem şifa iksiridir günde 3-5 diş sa-rımsağı kokusuna katlanıp yiyiniz, ya da pişirip yiyiniz (az kokar) ya da 26. maddede zikrettiğimiz sarımsak içeceğinden yapıp içiniz. Bir miktar yiyecek yenilip sarımsak yutulursa mideye olan yan tesiri önlenir. Sarımsak hapları yutulursa aynı netice elde edilir.

Kaynak: Tabiat Eczanesi Kitabı

Sarımsağın Hiç Bilinmeyen Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Şerbetci Otu

Şerbetci Otu 02 Kasım 2017

Bir Mucize ALOE VERA

Bir Mucize ALOE VERA 30 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Lavantanın Faydaları Nelerdir? Dere Otunun Faydaları Nelerdir? Erkek Eğrelti Otu Ve Faydaları Mantarların Bilinmeyen Faydaları Dişbudak Ağacının Faydaları Fındık Ve Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

© 2017 Tabiateczanesi.net

- Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi:
Önceki yazıyı okuyun:
Sarısabır Otu

SARISABIR (ALOE ARBORESCENS) İÇİNDEKİLER: •Aloin »İzobarbaloin *Aoce-modin •Antraglikozit •Sakızlar »Biyogen Sti-mulatoları •Vitaminler YAN TESİRİ: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur....

Kapat