Bir Mucize Olan Fındığı Çok Yakından Tanıyalım

Ana Sayfa » Bitkiler ve Şifaları »  Bir Mucize Olan Fındığı Çok Yakından Tanıyalım
 Bir Mucize Olan Fındığı Çok Yakından Tanıyalım

Ülkemiz bir fındık ülkesi olmasına karşın hatta fındığın başkenti Türkiye’dir diyebilmemize karşın, tüketim açısından istenilen seviyede değiliz. Dünya fındık üretiminin %70’ine yakınını Türkiye üretiyor ama gerek fındığın kendisini ve gerekse yağını tüketme açısından maalesef arzu edilen noktada değiliz. Bunda gerek fındığın fiyatının pahalı olması ve gerekse görsel ve yazılı basında gerektiği kadar tanıtımının yapılmaması gerekçe gösterilebilir. Son 15-20 yıldır fındık yağıyla tanışan halkımız, diğer yağlar kadar fındık yağına mutfaklarında yer vermemektedir. Oysa diğer yağlar kadar faydalı olan fındık yağının yararlarını sizler için aşağıda derledik.

 

 

İçindeki Vitaminler

 

 

B1, B2, B6, E vitamini ve niasin içerir

 

 

Mineraller

 

 

Demir, potasyum, bakır, kalsiyum, sodyum, manganez, çinko, magnezyum

 

 

Diğer Bileşenler

 

 

Yağ, karbonhidrat, protein, selüloz, nişasta, oleik asit, linoleik asit ve omega 3

 

 

E vitamini açısından bilinen en yüksek değere sahip bitkidir. %31.4 oranında E vitamini içerir ve bu oldukça yüksek bir değerdir. B0 gurubu vitaminler açısından oldukça zengindir. Kan yapımı için gerekli olan B2 VE B6 vitaminleri, özellikle gelişme çağındaki çocuklar için son derece önemlidir. %64 oranında yağ barındıran fındık bu yönüyle de oldukça faydalıdır. Fındık yağının içerisinde insan vücudu için son derece gerekli olan yağ asitleri mevcuttur. Bu yağ asitlerinin %83’lük kısmını oleik asit oluşturmaktadır. Oleik asidin kandaki kolesterolü ¼ oranında düşürdüğü son yapılan bilimsel araştırmalarda kesin olarak ortaya konmuştur. Ayrıca bu yağın kan şekerini düzenlediği, kalp damar hastalıklarına karşı çok iyi bir koruyucu olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

 

Vücudun sağlıklı gelişerek büyümesi için son derece gerekli olan linoleik asit (oranında ) açısından son derece zengindir. Bu açıdan bakıldığında, içinde oleik ve linoleik asit bulunduran ender bitkilerden birisidir ve bizler için bir doğa mucizesidir denebilir.

 

 

E vitaminin bilen in iyi kaynağı fındık yağıdır. Kalp kasları ve diğer kasların sağlığı açısından gerekli olan bir vitamindir ve fındık bu vitaminin en değerli kaynağıdır. Son yıllarda yapılan araştırmaların sonunda elde edilen veriler göstermektedir ki E vitamini kanser yapıcı etkenleri önleme özelliğine sahiptir. Kanser oluştuktan sonra ise kanser hücrelerini etkisiz hale getirmede vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisidir.

 

 

Bileşimindeki mineraller sayesinde diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Demir içeriği sayesinde kan yapımına yardımcı olmakta, cinsiyet hormonlarının gelişmesinde büyük rolü olan çinko sayesinde de insan organizmasına faydası dokunmaktadır.

 

 

Tüm bu açılar göze alındığında fındık ve fındık yağı sağlıklı insan yaşamında son derece faydalı olan ve mutlaka tüketilmesi gereken bir üründür. TÜBİTAK’ın yaptığı bir araştırmaya göre, ülkemizdeki çocukların %90’ının B2, %84’ünün de B6 vitamini yönünden yetersiz beslendikleri saptanmıştır. Ruhsal sağlık ve kan yapımı açısından son derece gerekli olan bu iki vitamin fındık yağında yeterli düzeyde bulunduğundan çocukların her gün düzenli olarak fındık tüketmeleri gerekmektedir.

 

 

 Sağlığa Faydaları

 

 

Kalp Ve Damar Dostudur

 

 

Doymamış yağ oranı açısından son derece zengin bir besin olan fındık bu yönüyle tam bir kalp ve damar dostudur. Bu yönüyle kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü huylu kolesterolü düşürürken diğer taraftan da iyi kolesterolü destekler. İçindeki omega 3 sayesinde kanın damarlardan rahatça akmasını sağlar.

 

 

Erken Yaşlanmaya Birebirdir

 

 

Günde tüketeceğiniz bir avuç fındık günlük ihtiyacınız olan E vitamininin %80’ini tek başına karşılar. Ayrıca ihtiyacını olan A ve C vitamininin de önemli bir kısmını karşılamış olur. İçindeki güçlü antioksidanlar da diğer vitaminlerin etkileriyle birleştiğinde yaşlanmayı geciktirir. Cilt üzerinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin derinleşmesini önler. Ayrıca fındık yağından doğal güneş koruyucu olarak yararlanmakta mümkündür. Bu şekilde cildinizi hem nemli tutmuş olur, hem güneşin zararlı ışınlarından korunmuş olursunuz ve hem de cildin yumuşaklığını korumuş olursunuz.

 

 

Saç Sağlığına İyi Gelir

 

 

Fındığın hiç bilinmeyen bir yönü de sağ rengini değiştirebilmesidir. Bu işlem kimyasal ürünlerle yapılmaktadır. Oysa akşam yatarken saçınıza uygulayın ve öylece yatın. Sabah kalktığınızda saçınızı yıkayın ve göreceksiniz ki saçınız son derece parlak ipeksi bir görünüm kazanmıştır. Özellikle saçların kahve rengine dönüştürme özelliği vardır. Kuru yıpranmış saçlar içinde fındık yağı son derece faydalıdır. Saç derisinin kuruluğunu giderir ve böylece oluşacak kepek sorununa net bir çözüm sağlamış olur. İki adet yumurtayı iki kaşık dövülmüş fındık ile karıştırıp saç derinize uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın. Bu uygulamayı özellikle kepek sorunu olanların haftada 2 defa uygulamaları halinde olumlu sonucunu çok kısa zamanda göreceklerdir.

 

 

Kas Sağlığına Faydalıdır

 

 

Magnezyum içeriği sayesinde kasların sağlıklı hareket etmesini sağlar. Kaslarda kramp ve kasılmaların olmaması için gerekli olan magnezyum düzenli olarak fındıktan sağlanabilir.

 

 

Kabızlığa Karşı Fındık

 

 

Lif açısından zengin olan fındık sindirim sistemi dostudur. Bağırsakların rahat çalışmasını sağlar ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

 

 

Kemik Sağlığını Destekler

 

 

İçindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik yapısını korur ve sağlamlaştırır. Kemik gelişimini destekler.

 

 

Sinir Sistemini Korur

 

 

B6 vitamini sayesinde sinir sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Bu vitaminin içinde bulunan etken maddeler sinir sistemi dostudur.

 

 

Doğurganlığı Artırır

 

 

Eski çağlardan beri doğurganlık üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Hamilelik döneminde anne adaylarının harika bir besin kaynağıdır. Ayrıca adet sancılarını giderir. Bebeklerin büyümesi için gerekli olan folatın bir avuç fındık yenilmesi halinde ’si karşılanabilir. Hamilelik sürecinde sıklıkla rastlanan kabızlığı önler.

 

 

Tüm bunlardan anlaşılacağı gibi fındık ve fındık yağı insan sağlığı için son derece faydalı bir üründür. Her gün bir bardak ya da bir avuç fındık yağı tüketmek neredeyse şarttır. Sofralarımızda da daha sık fındık yağı kullanmaya özen göstermeliyiz. Özellikle kızartmalarımızı fındık yağı ile yapma alışkanlığı edinmeliyiz. Hem ısıya dayanıklı bir yağ olduğu için daha sağlıklı kızartma yapmanızı sağlayacak ve hem de kızartmalarınız daha rengini bulmuş şekilde kızaracaktır. Bir fındık ülkesi olduğumuz halde fındığın çok fazla tüketilmemesi şaşırtıcı bir konudur. Özellikle çocuklarımıza fındık yedirmeli ve fındığı sevdirmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Tabiat Eczanesi Kitabı

 Bir Mucize Olan Fındığı Çok Yakından Tanıyalım - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Şerbetci Otu

Şerbetci Otu 02 Kasım 2017

Bir Mucize ALOE VERA

Bir Mucize ALOE VERA 30 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sülük Tedavisi Kafur Ne İşe Yarar Şifaları Nelerdir? Mısırın Bilinmeyen Faydaları Sahlep Nelere Faydalıdır ? Mercan’ın Kalbi Kuvvetlendirdiğini Biliyormuydunuz ? Kudret Narı ve Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

© 2017 Tabiateczanesi.net

- Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi:
Önceki yazıyı okuyun:
Polenin Hiç Bilinmeyen Faydaları

POLEN “Biz rüzgârları (çiçekten çiçeğe polenleri ‘çiçek tozlarını ’ uçurarak aşılayıcı olarak gönderdik ” (Hicr Sûresi 22. âyet-i kerime) İÇİNDEKİLER:...

Kapat